Rozhovor s Dankou Bartekovou: Dôležité je cítiť čo potrebujem pre seba

Slovenská reprezentantka v streleckej disciplíne skeet. Je držiteľkou svetového rekordu a bronzovou medailistkou z Letných olympijských hier 2012 v Londýne. V júli 2013 sa stala členkou Medzinárodného olympijského výboru. Zúčastnila sa aj Letných olympijských hier 2016 Rio de Janeiro, kde bola vlajkonosičkou slovenskej výpravy.

Čo máš v strave inak ako bežní ľudia?

Stravujem sa úplne normálne ako každý zdravý človek, čo dbá o kvalitu svojho jedálnička. Vyskúšala som všetko možné, rôzne diéty, ale i celkovú zmenu stravovacích návykov. Napokon som si našla vlastnú cestu, takú, ktorá vyhovuje mne, pri ktorej sa cítim dobre a telo i myseľ mi fungujú, ako majú. Väčšinou jem ľahké jedlá, veľa zeleniny, možno aj 60 – 70 % z objemu toho, čo cez deň zjem. Mäso som obmedzila, jedávam ho 2- až 3-krát týždenne, obmedzujem aj chlieb a pečivo. Keď strieľam, jedávam však na obed cestoviny, pomáha mi to sústrediť sa na druhú fázu tréningu. A hlavne i preto, že väčšinou mi ich naordinuje tréner, ktorý je Talian…

Máš špeciálny pitný režim? Ochutená voda áno či nie?

Denne pijem veľa vody, keďže väčšinu času trávim vonku na strelnici. Preferujem neochutenú vodu, neperlivú, ideálne ani nie studenú, lebo po kocke ľadu v nápoji mám hneď „chytené“ hrdlo. U mňa platí, že nad pitným režimom musím rozmýšľať, pripomínať si, že mám piť. Preto to mám vymyslené tak, že v lete mám ako meradlo veľkú fľašu vody počas tréningu. Mám dve fázy, takže som si istá, že pijem dosť. Počas pretekov však vypijem liter vody za polhodinovú streleckú položku, vo finále aj viac!

„hovorím si, že už ma vlastne na strelnici nič neprekvapí… :-)“

Ako trénuje strelkyňa? Je to len strieľanie?

Z väčšej časti je to počas sezóny o strieľaní. Na strelnici strávim denne 6 až 7 hodín, z toho väčšinu času v plnom sústredení. Málokedy prídem domov plná energie na ďalší kondičný tréning:-). Veľa však kompenzujem a robím strečing. Tým, že sme jednostranný šport, telo trpí. Ak nechcem, aby som bola ubolená, keď budem staršia, musela som začať vyrovnávať disbalancie po každom tréningu. Kondične trénujem v období, keď sa nestrieľa, vtedy sa zameriavame na silu a vytrvalosť, aby moje telo zvládalo zdvíhať 4-kilovú zbraň aj 500-krát denne a aby som sa vedela vyrovnať s náročnými dvojdňovými pretekmi.

Na presnú strelu treba zrejme obrovské sústredenie a vnútorný pokoj. Máš nejakú fintu?

Sústredenie a pokoj sa dajú natrénovať. Bohužiaľ, odmalička som stresovala pred každou ranou počas pretekov! Práve streľba, skúsenosť, opakovanie donekonečna, ale i mentálne cvičenia mi pomohli stres zvládnuť a dnes som rozvážnejšia, pokojnejšia i v normálnom, nešportovom živote. Pokoj prichádza s vekom a skúsenosťami, ale dá sa mu, samozrejme, pomôcť. Jednak meditáciou a koncentračnými cvičeniami, na druhej strane však vedomým stavaním sa pred nepríjemné situácie. Keď som zvládla prezentovať sa pred 500 ľuďmi z celého sveta počas zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru s účasťou televízie naživo, hovorím si, že už ma vlastne na strelnici nič neprekvapí… 🙂

Máš tip na recept na osviežujúci nápoj na leto?

Moja jednotka je voda s citrónom a lístkami mäty. Mätu si pestujem v záhrade, mám ju vždy čerstvú. Takúto limonádu bez cukru si pripravujem stále, keď som doma. Osvieži, doplní tekutiny a chutí pre mňa neskutočne „letne“.

Odkiaľ čerpáš energiu, aby si zvládla aktívny deň?

Základom je robiť, čo ma baví. Na strelnici sa viem nadchnúť každý deň, baví ma skúmať, čo dokážem, zlepšovať detaily, pracovať na sebe. Častokrát sa zbadám po troch hodinách, že som vystrieľala 200 nábojov ako nič! Pravda však je, že počas streľby mám vždy pri sebe niečo na zahryznutie, ovocie, banán či horkú čokoládu alebo proteínovú tyčinku. Dopĺňam priebežne energiu, inak by som nevládala. A to iste platí aj počas výletov či náročných aktivít počas dňa. Keď spaľujem, musím dopĺňať!

Danka, žena a streľba, kde sú tie styčné body?

Pre mňa je streľba nesmierne elegantný šport. Myslím si, že nám ženám zbraň do ruky patrí, vidno na nás, že do športu prinášame niečo svoje, ženské. Ja napríklad neodstrieľam dôležité preteky bez nalakovaných nechtov, niekedy sa na súťaž aj namaľujem. Dôležité je cítiť sa sama sebou. Streľba je náročná na sústredenie, kondíciu, ale i emócie. My ženy prežívame viac, keď sa nedarí, keď so sebou vnútorne zápasíme a snažíme sa potlačiť všetky pocity do úzadia. Páči sa mi, ako sme na strelnici sústredené, ako prežívame všetko vážnejšie. Výsledkovo sme síce trošku nižšie ako muži, ale stane sa, že im vieme konkurovať, a to je na našom športe tiež to krásne!

Podobné články