Rozhovor s Anettou Vaculíkovou: Každé dieťa si zaslúži zdravú stravu a pitie
Je ambasádorkou šéfkuchára Jamieho Olivera a jeho celosvetového projektu Food Revolution Day, ktorého zámerom je zlepšenie stravovania detí. Má odpovede pre každého moderného človeka na tému zdravého stravovania. Vytrvalo posúva hranice a mení zabehnutú rutinu zlozvykov. V prvom rade však ide sama príkladom.
Na Slovensku badať tzv. generačný prerod v stravovaní. Inak sme boli naučení a iné sa snažíme ponúknuť našim deťom. S vierou, že robíme to NAJ-lepšie, NAJ-zdravšie. Ako sa zorientovať v súboji trendy vs. tradície?
Ideálne je kombinovať tradičné potraviny a novými chuťami a trendami. Do overených receptov pridať zaujímavé bylinky či korenia, alebo odobrať múku, zmeniť spôsob sladenia, prílohu. Domáca kuchyňa plná zeleniny a ovocia, kvalitných živočišných tukov, prírodných sladidiel a rôznych druhov obilnín – to je dobrá cesta.
Riešia rodičia či ich deti jedia a pijú nezdravo? A ako to vidíte vy, jedia a pijú naše deti nezdravo?
Riešia. A niekedy až príliš. Zdravé stravovanie nie je žiadna veda, v mori informácií sa dnes strácame. Nemali by sme byť otrokom toho, čo nám radia iní, ale skôr zapojiť vlastný rozum a čítať etikety. Vždy je čo zlepšovať, stravovanie tejto mladej generácie má svoje nedostatky. Málo ovocia, veľa rôznych snackov a sladených nápojov. Často preto, že im rodičia, ani škola nejdú dobrým príkladom.
Zdravé stravovanie detí je dlhodobý proces. Môžete vysvetliť jeho najzákladnejšie princípy – vrátane školských obedov, pitného režimu a pohybovej aktivity?
Z môjho pohľadu by mal mať deň pevný stravovací režim. Raňajky sú základ, tie sa žiaľ často vynechávajú, lebo ráno sa nestíha, a to je hneď prvá chyba. Druhá dôležitá zásada je pitie čistej vody, prípadne nesladených bylinkových čajov. K obedom v škole by sa mal automaticky podávať čerstvý zeleninový šalát, prípadne ovocie namiesto sladkostí. A netreba zabúdať ani na zdravú a sýtu desiatu a olovrant. Jednoducho jedávať pravidelne.
Aký by mal byť pomer – bielkoviny, sacharidy, tuky – a z akých potravín by mali pochádzať v strave u detí?
Odporúčam stránku http://www.healthyplate.eu/cz/ od výživovej odborníčky Margit Slimákovej, kde je táto problematika krásne vysvetlená. Vyvážený detský tanier by mal obsahovať všetky spomínané zložky potravy tak, aby organizmus dostal všetky vitamíny a nutrienty, ktoré potrebuje. Určite neodporúčam žiadne preventívne diéty alebo aplikovať iné stravovacie trendy na detskú stravu.
Zosumarizujte jednoduché pravidlá, podľa ktorých sa môže mama so snahou zlepšiť stravovanie svojich detí, riadiť.
Na prvom mieste je mama sama. Deťom treba ísť príkladom, takže jedálniček detí a dospelých by mal byť takmer identický, s výnimkou toho, že ten rodičovský môže byť viac “vychutený” korením a bylinkami.
„zdravé stravovanie nie je žiadna veda, ale v mori informácií sa dnes strácame„
Aké sú základne piliere vašej filozofie a čo sa naučiť rodičov či školské zariadenia, ktoré majú záujem zlepšiť stravovanie detí?
Z vlastnej skúsenosti viem, že nič sa nemá preháňať, aby sa človek nestal otrokom jedla a nezacyklil v tej spleti informácií zvonka, o tom čo je zdravé a čo telu neprospieva. Jesť primárne sezónne potraviny z lokálnych zdrojov a čítať etikety, čomu nerozumiem, to nekupujem.
Biopotraviny – áno alebo nie? Hranolčeky – áno alebo nie? A zoznam by mohol ďalej pokračovať… váš racionálny názor vo vzťahu k deťom, ktoré sú vo vývoji?
Ak sú deti zvyknuté na kvalitnú a plnohodnotnú stravu z domu a od malička, fast food a polotovary prirodzene odmietajú. Navyše, nie je biopotravina ako biopotravina a hranolčeky ako hranolčeky. Myslím, že to hovorí za všetko.
Lokálne, sezónne, doma uvarené – aj to je jeden z prospešných trendov. Aké sú najväčšie výhody mäsa, zeleniny, vajec či mliečnych výrobkov od lokálnych farmárov oproti potravinovým reťazcom?
No najmä v chuti! Ak tieto suroviny nakupujeme priamo od zdroja tak aj v cene. Veď to vlastne nie je žiaden trend, skôr by som povedala, že ide o návrat späť k tomu pôvodnému ako sa kedysi stravovalo.
V školách chýbajú fontány s pitnou vodou, deti sedia dlhé hodiny bez pohybu, po škole si tekutiny doplnia sladeným nápojom. Čo s tým?
Deti by mali byť rodičmi prirodzene vedené k pohybu. A všetky školy by mali deťom ponúkať čistú neochutenú vodu ako prvú voľbu medzi nápojmi. Nedeje sa to tak žiaľ vždy a všade. K čistej vode si dnes deti musia vytvárať vzťah, čo je smutné, pretože je to po materskom mlieku najprirodzenejšia tekutina, ktorú môžeme nášmu organizmu dať. Sladené nápoje ju nikdy nenahradia.
Aký dôležitý je správny pitný režim pre deti, kedy ako a koľko piť?
Pitný režim je dôležitý, keďže voda je základom nášho tela. Našim malým kurzistom vždy vysvetľujeme na pokusoch, ako to funguje. Keď necháme vyschnúť melón na slnku, tak bude vyzerať ich organizmus ako ten vyschnutý melón, pretože aj melón je z veľkej časti z vody.
Je dôležité aby už od mala si deti zvykali na chuť zdravších potravín?
Jednoznačne. Tak to býva, že čo sa za mladi naučíme, na starobu akoby sme našli 🙂