Čo si všímať pri výbere vody?
Voda znamená život. Čistá a pramenitá, tá, ktorá vyviera z prameňa Lucka zo srdca Považského Inovca, je práve takou živou vodou, anjelsky ľahkým pohladením. Pramenitá voda Lucka sa s láskou stará o pitný režim všetkých vekových kategórií už viac ako 20 rokov.
Nie je voda ako voda. Voda z vodovodu je napríklad narozdiel od balenej pramenitej vody chemicky dezinfikovaná a jej presné zloženie väčšina z nás presne nepozná. Pohľad na etikety pramenitých vôd však prezradí, že aj medzi nimi sú v obsahu rôznych látok často nemalé rozdiely. Pri výbere najvhodnejšej vody pre svoj pitný režim by sme si preto mali všímať predovšetkým nasledovné údaje:
Celkové rozpustené látky
Vody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať. Pramenité vody s celkovými rozpustenými látkami do 500 mg/l slúžia ako ideálny základ pitného režimu. Pri celkovom obsahu rozpustených látok nad 1000 mg/l hovoríme už o minerálnych vodách, ktoré môžu vhodne doplniť pitný režim v malých dávkach v prípade nutnosti dopĺňania minerálov do organizmu – napr. pri ochoreniach.
- Pramenitá voda Lucka s celkovými rozpustenými látkami 370 mg/l nezaťažuje organizmus nadmerným prísunom minerálnych látok a zároveň telu poskytuje prísun minerálov v primeranej forme a optimálnom množstve.
Obsah sodíka
S výnimkou niektorých diagnóz a zvýšeného nároku na prísun solí, napr. u športovcov alebo počas leta, je obsah sodíka vo vode skôr negatívom. Tohto prvku totiž väčšina ľudí v strave prijíma viac ako dostatok a jeho nadbytok môže v tele spôsobiť komplikácie.
- Pramenitá voda Lucka obsahuje len 2,0 mg/l sodíka, čo predstavuje len 0,0002 %. Je preto vhodná pre dojčatá, tehotné a dojčiace matky, pre ľudí vyznávajúcich zdravý životný štýl, ľudí s vysokým krvným tlakom, chorobami obličiek či žalúdočnými problémami.
Obsah vápnika
Vápnik sa ako jeden z makroelementov nevyhnutných pre život stará o správny rast kostí a zubov, udržuje ich v dobrej kondícii, znižuje krvný tlak. Dospelí potrebujú denne prijať od 0,8 do 1,2 g vápnika, deti do 12 rokov 1 g, tehotné ženy a dojčiace matky až 2 g.
- Pramenitá voda Lucka s 84 mg/l vápnika v kombinácii s obsahom magnézia môže vhodne dopĺňať potrebu tohto minerálu.
Obsah horčíka
Horčík pomáha pri prevencii srdcových chorôb a cukrovky, je nevyhnutný pre tvorbu kostí, zubov a chrupaviek, znižuje krvný tlak. Doporučená denná dávka je 350 mg pre mužov, 300 mg pre ženy, tehotné a dojčiace ženy 450 mg.
- Pramenitá voda Lucka sa pomerom vápnika a horčíka blíži k ideálnemu stavu 2:1 a obsahuje 31,7 mg/l horčíka.
Obsah dusičnanov a dusitanov
Dusičnany a dusitany pochádzajúce prevažne z priemyselných hnojív sa stali neželanou súčasťou väčšiny súčasných potravín, Potravinový kódex SR upravuje limit dusičnanov pre pramenité vody na 50 mg/l, u dojčenských len 10 mg/l, limit dusitanov na 0,10 mg/l.
- Pramenitá voda Lucka spĺňa a predbieha tieto náročné kritériá s hodnotami dusičnanov len 3,52 mg/l a dusitanov <0,02 mg/l.
Hodnota pH
Možno vás to trochu prekvapí, no takmer všetko, čo obvykle pijete, je z hľadiska hodnoty pH kyslé. Práve prekyslenie organizmu je však jednou z najčastejších príčin pocitov nedostatku energie a únavy, či celkovej nerovnováhy v tele. Pomôžte preto svojmu telu opäť nastoliť vnútornú rovnováhu pitím dostatočného množstva čistej pramenitej vody, ktorej pH je mierne zásadité (nad 7,0) alebo aspoň neutrálne.
- Pramenitá i dojčenská voda Lucka v neperlivom variante má vďaka obsahu hydrogénuhličitanov dokonca pre telo prospešné mierne zásadité pH 7,4 a je tak vynikajúcim spojencom v boji proti prekysľovaniu.