Ako sa
majú mamy
na Slovensku *

Viac ako 1200 žien nám anonymne povedalo,
ako prežívajú svoje materstvo.
Ďakujeme.

Tu sa dočítaš, či sú tvoje pocity výnimočné, alebo to, či to čo ty cítia aj iné ženy.

Máš jedinečnú možnosť zistiť, čo znamená materstvo pre mnohé z nás. Neporovnávajme sa však priveľmi. Každá máme iné východiskové podmienky, a preto je naše prežívanie naviazané priamo na podmienky, v ktorých sa aktuálne nachádzame. 

* Tieto výsledky sú z prieskumu uskutočneného v rámci prieskumu Lucka
k dátumu 15. 8. 2023.

pokračuj ďalej

Ako sa cítiš, mama?

85,5 % žien

sa cíti zraniteľných alebo neistých v súvislosti s novou materskou úlohou

Mama nie je robot bez emócií

Veríme, že po vzhliadnutí výsledkov budete cítiť empatiu k iným mamám, a najmä k sebe. Pochopiť, že byť mamou znamená prechádzať rôznymi štádiami života, že je normálne byť chvíľu hore a chvíľu dole a nie ste v tom sama, je uvoľňujúce. Nech sa nájdete v akomkoľvek „percente“, uvedomte si, že je tu dosť žien, ktoré to cítia rovnako ako vy, a ešte väčšia skupina žien, ktoré vedia vaše pocity pochopiť. Tak sledujte, aký je život rozmanitý. Byť človekom znamená cítiť, vnímať a zažívať smútok a hnev rovnako ako šťastie a pohodu.

Cítiš, čo cítiš, tak to je

87,5 %

malo obdobie, keď sa cítilo bezmocne
alebo neistých v súvislosti so starostlivosťou o dieťa

68,4 %

sa cítilo izolovaných alebo odcudzených
od ostatných ľudí po narodení dieťaťa

62,7 %

zažilo chvíle, keď mali pocit, 
že svoje dieťa nechcú

Nepochybujeme o tom,
že si neobyčajná mama

Zvládanie toho, čo prináša obdobie materstva, určite treba oceniť. Toto nie je súťaž krásy ani rýchlostné preteky, dokonca ani naivný film. Toto je skutočný život. A vyžaduje si ťa celú a nepýta sa, či vládzeš. A ty to zvládaš. Od pocitov zo samej seba cez nočné vstávanie k budiacemu sa dieťaťu, upratovanie vo chvíľach, keď iní už oddychujú, až po chystanie rodinných osláv a hranie sa s dieťaťom – to všetko si vyžaduje energiu navyše. Gratulujeme ti k výkonu, že tej energie vždy niekde aspoň trochu nájdeš.

65,9 %

sa cítilo pod tlakom byť dokonalou matkou
a splniť očakávania okolia

64,0 %

má pocit, že ich materstvo
obralo o slobodu

62,2 %

malo problémy so sebavedomím
alebo s obrazom vlastného tela po pôrode

Je materstvo prechádzka ružovým sadom?

Nenechajme sa oklamať ilúziou nereálnej dokonalosti na sociálnych sieťach ani spomienkovým optimizmom iných generácií. Materstvo aj v tejto dobe určite je veľká zmena v živote, plná náročných situácií. Byť mamou je ako byť vrcholovým manažérom s kopcom úloh, termínov a zodpovednosti. Ak to nepochopilo tvoje okolie, neznamená to, že to tak nie je. Tvoja únava nie je zlyhanie, ale objektívny stav. Žiadnemu manažérovi sa nikdy nepodarí všetko na 100 %. Aj čiastočný výsledok je výsledok. Oceň samu seba, na to nikoho nepotrebuješ.

72,3 %

ako mama sa cítim preťažená

39,2 %

nepomáha partner
s domácimi prácami

55,2 %

nedostáva dostatok pomoci
od blízkych

33,8 %

nedokáže niekoho požiadať,
aby jej pomohol

Nájdi svojich ľudí, čo ťa chápu

Tvoje pocity veľmi závisia aj od toho, s kým prežívaš život. Pochopenie a podpora je kúzelná vec. Pritiahni si do života ľudí, ktorí ťa chápu a ktorých dokážeš pochopiť. Nie je nutné, aby to bola tvoja rodina. Každá spriaznená duša sa počíta. Možno je práve jedna vedľa teba na lavičke v parku.

Rozprávajme sa otvorene

Ten pocit, keď sa cítiš osamotená v tom, čo prežívaš, a ťahá ťa to dole. Mnohé z nás prežívajú ťažké chvíle. Nemá zmysel tajiť, ako sa cítiš. V konečnom dôsledku je veľa žien, ktoré sú na tom rovnako ako ty. Tabu nechaj odísť s minulou generáciou a ty buď moderná mama, ktorá hovorí otvorene a odvážne aj na témy, o ktorých sa nehovorilo. Nie si plechový robot, všetky pocity, čo prežívame, sú ľudské a vždy majú svoj dôvod. Žijeme v 21. storočí, hovor otvorene a hľadaj príčiny toho, čo sa ti deje, poraď sa aj s odborníkmi, sú tu pre teba.

LINKY POMOCI

 V akútnej situácii sa obráťte
na linku
112

Linka pomoci 
www.IPčko.sk

Krízová linka pomoci
0800 500 333

80,6 %

má okolo seba ľudí, 
ktorí ju podporia

55,5 %

má pocit, že sa jej vzťahy
s partnerom/rodinou zhoršili
po narodení dieťaťa

75,2 %

malo po pôrode obdobie,
keď sa cítili smutné alebo sklamané bez zjavného dôvodu

75,9 %

sa cítilo podporovaných najbližšími v prvých mesiacoch života so svojím bábätkom

Prežívaš ten
najkrajší normálny život

Kedy sa vlastne stalo, že smútok, hnev, únavu, slzy sme zapreli ako nehodné? Je možné fungovať v klame sama pred sebou aj okolím a hrať rolu tej, ktorá nezažíva nič len scény z romantického filmu? Veď v konečnom dôsledku všetky dobre vieme, že to nie je možné, a porozprávať sa o tom a možno spolu aj poslziť je súčasť života, veď nie vždy sú to slzy smútku, ale aj šťastia a dojatia. Prežívajme spolu život taký, aký je – všetci sme v ňom rovnako.

Niečo na tom materstve je

A cítite to, milé mamy? Keď sa to už udeje a vy sa stanete mamou, je to ako jazda na tobogane. Či už sa po ceste dolu bojíte, či výskate v konečnom dôsledku na konci toboganu vždy s pompéznym vyšplechnutím a skvelým pocitom, že ste to zvládli, si poviete: „Stálo to zato.“ Lebo tá mágia materskej lásky je skrátka akosi mimo všetkých tých starostí a radostí. Je skrátka takým životným kúzlom, esenciou, ktorá ozvláštňuje náš život a robí ho nezabudnuteľným.

78,5 %

si užíva materstvo

88,1 %

odporúča materstvo iným ženám

94,6 %

zažíva raz denne radosť

Pozdravujeme aj všetky ženy nematky, s úctou a láskou

Rozhodnutie stať sa mamou má byť zo srdca
a dobrovoľne bez tlaku. Je to tvoje telo, tvoje rozhodnutie, tvoj život. Tak ho drž pevne
v rukách a veď správnym smerom.

Materstvo je skrátka magické

99,9 % žien

miluje svoje deti

Ďakujeme, že ste sa zúčastnili našeho prieskumu.

Sledujte nás na Instagrame

Sledujte nás na @lucka_tvojvodnyanjel.

Instagram