Prvé príkrmy
Odborný konzultant výživovej poradne Lucka Eva Blaho, nutričná poradkyňa. Vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Pracuje ako nutričný poradca na klinike, je odborným poradcom pre Jem iné, pomáha a radí maminám, ktoré sa rozhodli ovplyvniť zdravie svoje a svojích deti.
Ako bábätká začínajú piť vodu
Dojčenie je najprirodzenejší spôsob výživy pre novorodencov. Zariadila to tak príroda. Medzinárodná organizácia pre podporu dojčenia a WHO odporúča plne dojčiť, pokiaľ možno, aspoň do ukončeného 6. mesiaca veku bábätka a neskôr v kombinácii s tuhou stravou až do dvoch rokov a viac. Materské mlieko totiž obsahuje vyše 400 zdraviu prospešných látok. Počas rastu dieťatka sa mení a prispôsobuje sa svojím zložením jeho aktuálnym potrebám.
Sú však aj prípady, keď dojčenie jednoducho z rôznych dôvodov nefunguje ani po radách skúsených laktačných poradkýň. Ak je to aj váš prípad, nemajte obavy, svet sa nezrútil. Prispôsobíte sa realite. Treba zvoliť vhodný zdroj výživy, aby dieťatko mohlo prosperovať a tomu prispôsobiť aj načasovanie prvých príkrmov.
Stačí dojčenie? Ako viem, či nie je dieťa smädné?
Vhodné obdobie na vodu je počas zavádzania príkrmov. Vtedy už mlieko nedokáže pokryť potreby pitného režimu dieťaťa. V tomto období začnú byť deti aj zvedavejšie a aktívnejšie a potrebujú viac tekutín. Zároveň sú oveľa vnímavejšie a pri toľkej chuti objavovať svet občas pozabudnú aj na dojčenie, prípadne nevydržia tak dlho sedieť a piť mliečko.
Náhly smäd sa prejavuje podobne ako hlad alebo preťaženie, teda podráždenosťou či apatiou. Skontrolujte, či je dieťa hladné alebo smädné, a to tak, že mu ponúknete vodu a príkrm.
Dlhodobý nedostatok tekutín spoznáte podľa suchých pier alebo červenej ryhy na hornej pere. Tiež buďte pozornejší, ak registrujete menej mokrých plienok, zachrípnutý plač, lesklé oči alebo suchšiu a tvrdšiu stolicu.
Ako začať?
Tak ako pri príkrmoch, aj pri tekutinách dieťa najskôr len spoznáva. Zo začiatku stačí ponúkať vodu na lyžičke alebo z malého pohárika s nadstavcom.
Pre všetky deti je najlepšou tekutinou čistá voda. Niektoré deti ju môžu najprv odmietať, netreba to však vzdať. Nemusíte im namiesto toho hneď ponúkať čaje alebo riedené džúsy. Môžete vyskúšať fľašky s rôznymi nadstavcami, básničky o vode alebo im ukázať, ako pijú vodu zvieratká. Deti sa najlepšie učia pozorovaním, a preto by sme im mali ísť príkladom a piť tiež čistú vodu.
Potreba vody stúpa
Okrem vody skrytej v mlieku, príkrmoch alebo v čerstvej zelenine a ovocí by mali deti denne prijať 300 – 500 ml tekutín. Potreba vody stúpa počas prerezávania zúbkov, v horúčavách, pri zvýšenej pohybovej aktivite, pri hnačkách, horúčkach alebo po vracaní. Pri chorobách je niekedy potrebné dávať vodu striekačkou, dávkovačom z detských sirupov, lyžičkou.
Bylinné čaje sú vhodným doplnkom pri horúčkach, kašli alebo soplíkoch. Ovocné džúsy, aj keby boli riedené, je vhodné zaradiť až v osemnástich mesiacoch, alebo aj neskôr. Chránite tak deti pred zubným kazom, ale aj pred obezitou a inými metabolickými ochoreniami.
Sledujte nás na Instagrame
Sledujte nás na @lucka_tvojvodnyanjel.