Budúcnosť je už dnes

obr01

A je to tu.
Prišla zmena.

Už sa o tom, ako by sme mohli riešiť voľne sa povaľujúce plastové fľaše, nielen hovorí. Nové riešenie dá plastovým fľašiam z PET materiálu šancu na druhý život. PET fľaša má hodnotu, je 100 % recyklovateľná, a preto je mrhanie, aby sa stala len odpadom, ktorý sa ďalej nespracúva.
Ak dáme druhú šancu PET fľašiam a nezničené ich vrátime do výrobného systému, môže z nich vzniknúť množstvo užitočných vecí.

obr02

Čo by ste mali vedieť o zálohovaní?

Fľaše určené na zálohovanie sú označené symbolom „Z“. Pri nákupe fľaše označenej symbolom „Z“ vám na účte bude pripočítaná vratná záloha za každý PET obal. Na cenovkách v obchode nie je suma zálohy 15 centov započítaná, uvidíte ju až na účtenke. Pri vrátení fľaše do zálohovacieho automatu dostanete kupón na 15 centov za fľašu späť, ktorý využijete v obchode.

obr10

Kam mám zaniesť prázdnu fľašu?

Zálohovacie automaty a miesta nájdete v každom obchode nad 300 m² a vo všetkých supermarketoch. Menšie obchody vstupujú do zálohovacieho systému dobrovoľne, t. j. treba sa spýtať priamo na mieste, či odber zálohovaných fliaš poskytujú.

Prázdne fľaše vráť na ďalšie spracovanie

obr08

Všetky fľaše nevhodné do zálohovacieho systému vhadzujte do žltých smetných nádob.
Fľaše by mali byť prázdne a pokrčené, aby sa šetrilo miestom.

obr09
obr05

Ako sa dostanem k svojím peniazom za zálohované fľaše?

PET fľašu označenú symbolom „Z“ vložíte do akéhokoľvek zálohovacieho automatu a automat vám vydá kupón, s ktorým si vyberiete v predajni peniaze alebo si zaň rovno nakúpite tovar.

obr07x

Aké fľaše mi automat zoberie?

  1. PET fľaša musí obsahovať označenie „Z“.
  2. PET fľaša z nápoja musí byť nepoškodená.
  3. Čiarový kód musí byť čitateľný.
  4. Fľaša musí byť prázdna alebo môže obsahovať zvyškovú tekutinu, nie však veľa.
  5. PET fľaša môže, ale nemusí mať uzáver.
obr06

Čo sa stane, ak do automatu vhodíme nesprávnu fľašu?

Automat nezoberie pokrčenú fľašu, fľašu bez čiarového kódu ani fľašu s tekutinou či fľašu bez označenia „Z“, a preto ani zálohu z automatu nedostanete.
Zároveň však platí, že za nezálohovanú fľašu bez označenia „Z“ ste v obchode 15 centov nepriplácali.

Ako dlho budú v obchodoch aj fľaše bez symbolu „Z“,
t. j. nezálohované?

Zásoby tovaru vyrobeného v roku 2021, na ktoré sa ešte nevzťahoval zálohovací systém, sa môžu predávať až do 30. júna 2022.

Upracme si
Slovensko

Posnažme sa spolu zrealizovať túto jednoduchú zmenu, aby sme mali upratané nielen vnútri, ale aj vonku mimo domovov, pretože aj za oknami je prostredie, v ktorom sa potrebujeme cítiť dobre.

Vedeli ste, že z recyklovaných PET fliaš sa dá vyrobiť množstvo vecí?

Napríklad:
ruksaky, flísové bundy, tenisky, nové fľaše na nápoje a kozmetiku, vonkajšie ihriská, lavičky a technický materiál, plienky, hubky na umývanie, deky, náplň do vankúšov.

obr_tricko
obr_sveter
obr_spacak

Lucka v novom šate

obr07